
ready for shipment in about 3 workdays
9,999,999.00
Broadcom eHBA 9600-8i8e
| General information | |
| Manufacturer | Broadcom |
| Series | eHBA 9600 |
| Model | 9600-8i8e |
| Part number | 05-50145-00 |
| EAN | 0830343007790 |
| Controller type | eHBA controller |
| CPU architectures | Intel; AMD |
| SmartROC | SAS4016 IOC |
| Connectivity & capacity | |
| Host interface | PCIe 4.0 x8 |
| Ports | 1x SFF-8654 (intern), 4x SFF-8644 (extern) |
| SAS/SATA/NVMe | 24Gb/s SAS, 6Gb/s SATA, NVMe (Tri-Mode) |
| Max devices | SAS/SATA: 240; NVMe: 32 |
| Sector sizes | SAS/SATA: 4Kn & 512e; NVMe: 512/4K (LBA) |
| RAID, cache & performance | |
| RAID levels | JBOD / pass-through (eHBA) |
| Hot spares | No |
| Rebuild | No |
| Cache | no cache (eHBA) |
| Cache backup (ZMCP) | No |
| maxCache 4.0 | No |
| Max 4K random read KIOPS (up to) | 6,400 KIOPS |
| Management, reliability & physical | |
| Management | LSA (GUI); StorCLI; UEFI HII |
| Event monitoring/logging | UBM; SES; SGPIO; VPP |
| Power-saving profile (adapter) | PCIe ASPM / SAS PHY PM |
| Operating temperature | 0–55 °C |
| Minimum airflow | 200 LFM |
| MTBF | 5.0 million hours |
| Form factor | Low-profile, MD2 |
| Dimensions | 167.51 mm x 68.78 mm |
| Warranty | 3 years (manufacturer`s warranty) |
The latest server and computer trends in the RECT™ shop
Threadripper EPYC 9005 Shorties Ryzen 9000 Ryzen Server EPYC JBOD Ryzen Workstation Hyper-V Intel Entry Server Xeon 6 Kurze Server Intel AMD KMU SME Windows Server 2025 Small Business Server Neukunde
Configure online or:
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint

CORETO Aktiengesellschaft is a manufacturer of performance-specific servers and workstations.
RECT™ is a product brand and the RECT™ store with configurator is a division of CORETO.
© CORETO Aktiengesellschaft, Friedberg, 2001-2026

