
ready for shipment in about 3 workdays
9,999,999.00
Adaptec SmartRAID 3101E-4i
| General information | |
| Manufacturer | Microchip Adaptec |
| Series | SmartRAID 3100E |
| Model | 3101E-4i |
| Part number | 2304400-R |
| EAN | 0760884158401 |
| Controller type | RAID controller |
| CPU architectures | Intel; AMD |
| SmartROC | SmartROC (Microchip) |
| Connectivity & capacity | |
| Host interface | PCIe 3.0 x8 |
| Ports | 1x SFF-8643 (internal) |
| SAS/SATA/NVMe | 12 Gb/s SAS, 6 Gb/s SATA |
| Max devices | SAS/SATA: 4; NVMe: 0 |
| Sector sizes | SAS/SATA: SAS/SATA: 4Kn & 512n; NVMe: – |
| RAID, cache & performance | |
| RAID levels | 0/1/10/1 ADM/10 ADM |
| Hot spares | Global, dedicated (copyback) |
| Rebuild | Automatic or manual |
| Cache | 1 GB DDR4 |
| Cache backup (ZMCP) | No |
| maxCache 4.0 | No |
| Max 4K random read KIOPS (up to) | 840 KIOPS |
| Management, reliability & physical | |
| Management | maxView (Web-GUI); ARCCONF CLI; BIOS/UEFI (HII) |
| Event monitoring/logging | SMTP, event monitoring/logging, flashable BIOS |
| Power-saving profile (adapter) | ADPM (up to 30% lower power consumption) |
| Operating temperature | 0–55 °C |
| Minimum airflow | 200 LFM |
| MTBF | 1.37 million hours |
| Form factor | Low-profile, MD2 |
| Dimensions | 167.00 mm x 64.00 mm |
| Warranty | 3 years (manufacturer`s warranty) |
The latest server and computer trends in the RECT™ shop
Threadripper EPYC 9005 Shorties Ryzen 9000 Ryzen Server EPYC JBOD Ryzen Workstation Hyper-V Intel Entry Server Xeon 6 Kurze Server Intel AMD KMU SME Windows Server 2025 Small Business Server Neukunde
Configure online or:
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint

CORETO Aktiengesellschaft is a manufacturer of performance-specific servers and workstations.
RECT™ is a product brand and the RECT™ store with configurator is a division of CORETO.
© CORETO Aktiengesellschaft, Friedberg, 2001-2026

