
ready for shipment in about 3 workdays
9,999,999.00
Adaptec SmartRAID 3204-8i
| General information | |
| Manufacturer | Microchip Adaptec |
| Series | SmartRAID 3200 |
| Model | 3204-8i |
| Part number | 3204C8IXS |
| EAN | 0760884158937 |
| Controller type | RAID controller |
| CPU architectures | Intel; AMD |
| SmartROC | SmartROC 3200 |
| Connectivity & capacity | |
| Host interface | PCIe 4.0 x8 |
| Ports | 1x SFF-8654 (internal) |
| SAS/SATA/NVMe | 24Gb/s SAS, 6Gb/s SATA, NVMe (Tri-Mode) |
| Max devices | SAS/SATA: up to 256; NVMe: 64 |
| Sector sizes | SAS/SATA: 4Kn & 512e; NVMe: 512/4K (LBA) |
| RAID, cache & performance | |
| RAID levels | 0/1/5/6/10/50/60, 1 Triple, 10 Triple |
| Hot spares | Global, dedicated, pooled (copyback) |
| Rebuild | Automatic or manual |
| Cache | 4 GB DDR4 |
| Cache backup (ZMCP) | No |
| maxCache 4.0 | No |
| Max 4K random read KIOPS (up to) | 3,500 KIOPS |
| Management, reliability & physical | |
| Management | maxView (Web-GUI); ARCCONF CLI; BIOS/UEFI (HII) |
| Event monitoring/logging | Remote FW updates; SMI-S; SMTP; event logging; flashable BIOS |
| Power-saving profile (adapter) | ADPM (up to 30% lower power consumption) |
| Operating temperature | 0–55 °C |
| Minimum airflow | 300 LFM |
| MTBF | 3.00 million hours |
| Form factor | Low-profile, MD2 |
| Dimensions | 167.65 mm x 68.90 mm |
| Warranty | 3 years (manufacturer`s warranty) |
The latest server and computer trends in the RECT™ shop
Threadripper EPYC 9005 Shorties Ryzen 9000 Ryzen Server EPYC JBOD Ryzen Workstation Hyper-V Intel Entry Server Xeon 6 Kurze Server Intel AMD KMU SME Windows Server 2025 Small Business Server Neukunde
Configure online or:
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint

CORETO Aktiengesellschaft is a manufacturer of performance-specific servers and workstations.
RECT™ is a product brand and the RECT™ store with configurator is a division of CORETO.
© CORETO Aktiengesellschaft, Friedberg, 2001-2026

