
ready for shipment in about 3 workdays
24.00
120 GB Kingston UV500
| Product Data | |
| Manufacturer | Kingston |
| Model | UV500 |
| Part Number | SUV500/120G |
| Capacity | 120 GB |
| Warranty | 6 months |
| Condition | Like new, no accessories |
| Connection & Form Factor | |
| Interface | SATA 6Gb/s (SATA III) |
| Form Factor | 2.5" |
| Dimensions | 100.0 mm × 69.9 mm × 7.0 mm |
| Performance | |
| Sequential Read (MB/s) | 520 MB/s |
| Sequential Write (MB/s) | 320 MB/s |
| 4KB Random Read | 79,000 IOPS |
| 4KB Random Write | 18,000 IOPS |
| Power Consumption | |
| Power Consumption while Reading | 1.17 W (MAX) |
| Power Consumption while Writing | 2.32 W (MAX) |
| Environment & Durability | |
| Operating Temperature | 0–70 °C |
| Reliability & Endurance | |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| TBW | 60 TB |
| NAND Flash Type | 3D TLC NAND |
| Features & Security | |
| Security | AES-256 (Hardware), TCG Opal 2.0 (SED) |
| *Errors excepted and subject to prior sale |
The latest server and computer trends in the RECT™ shop
Threadripper EPYC 9005 Shorties Ryzen 9000 Ryzen Server EPYC JBOD Ryzen Workstation Hyper-V Intel Entry Server Xeon 6 Kurze Server Intel AMD KMU SME Windows Server 2025 Small Business Server Neukunde
Configure online or:
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint
+49 (0) 6031 6969 21service@rect.coreto-europe.com Contact Jobs Terms and Conditions Privacy Policy Imprint

CORETO Aktiengesellschaft is a manufacturer of performance-specific servers and workstations.
RECT™ is a product brand and the RECT™ store with configurator is a division of CORETO.
© CORETO Aktiengesellschaft, Friedberg, 2001-2026

